W codziennej walce z nowotworami krwi nieocenioną rolę odgrywają Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych. Iza, pracownik Nadleśnictwa Resko, stała się jedną z tysięcy osób, które zdecydowały się podzielić cząstką siebie, aby uratować czyjeś życie. Jej historia ukazuje, że zarejestrowanie się jako Dawca w bazie Fundacji DKMS może w każdej chwili przekształcić się w akt heroizmu.
“I nie spodziewałam się, że akurat ja zostanę wybrana”, wspomina Iza, która po 10 miesiącach od zarejestrowania się w Fundacji DKMS, otrzymała informację o genetycznym bliźniaku potrzebującym jej pomocy. Procedura pobrania komórek trwała około 6 godzin i, jak zapewnia Dawczyni, była pozbawiona bólu, mimo iż towarzyszące jej zastrzyki z czynnikiem wzrostu mogą być dla niektórych osób dolegliwością.
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorującego na nowotwór krwi. Z ponad 1 800 000 potencjalnych Dawców zarejestrowanych w bazie na dzień 31 marca 2023 roku, 11 500 podzieliło się już swoimi komórkami macierzystymi, dając szansę na życie.
Nowotwór krwi nadal jest chorobą powszechną; co 40 minut jeden Polak otrzymuje tę trudną diagnozę. Dla większości, przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych staje się jedyną nadzieją na wyzdrowienie. Poszukiwanie zgodnego Dawcy jest jednak skomplikowane, ze względu na olbrzymią liczbę cech tkankowych. Właśnie dlatego potrzebna jest ciągła rejestracja nowych potencjalnych Dawców, by zwiększyć szanse na znalezienie odpowiedniego “bliźniaka genetycznego” dla chorych.
Zostać potencjalnym Dawcą szpiku jest niezwykle proste – wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny na stronie dkms.pl i dokonać świadomej decyzji o podzieleniu się nadzieją na zdrowie z tymi, którzy jej najbardziej potrzebują.